برنامه‌های rust
برنامه‌های rust

اجرای پروژه‌های Rust در فینگ

در این سند نحوه‌ی عملکرد کلی فینگ در رابطه با شناسایی و اجرای برنامه‌های Rust را توضیح می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی استقرار برنامه rust، به بخش اجرای برنامه Rust مراجعه نمایید.

اگر فهرست اصلی برنامه‌ی شما شامل فایل Cargo.toml و یا فایل rust-toolchain باشد، فینگ بطور خودکار آن را به عنوان یک برنامه rust شناسایی می‌کند.

هنگامی که در فینگ یک برنامه مستقر به عنوان یک برنامه rust شناسایی شود، این را در خروجی ساخت مشاهده خواهید کرد:

$ fing up
...
---> platform: rust

نسخه‌هایی که پشتیبانی می‌شوند

در حال حاضر سرویس ابری فینگ از نسخه‌ی 1.60 پلتفرم rust پشتیبانی می‌کند.

تعیین نسخه‌ی Rust در فینگ

برای اینکه برنامه شما بتواند build شده و با موفقیت بر روی سکوی ابری فینگ مستقر شود، باید نسخه‌ی آن را مشخص نمایید. برای این منظور می‌توانید از روش زیر اقدام کنید:

استفاده از فایل fing.yaml

برای تعیین نسخه‌ی rust برنامه‌تان می‌توانید از فایل fing.yaml استفاده نمایید. به اینصورت که در فایل مورد نظر عنوان build را وارد کرده و نسخه‌ی آن را مشخص کنید:

# fing.yaml
...
build:
rust_version: "1.60"

با استفاده از این روش، فینگ مراحل استقرار برنامه شما را طبق این نسخه‌ی تعیین شده آغاز خواهد کرد.

استفاده از نسخه‌ی پیش‌فرض

اگر نسخه‌ی مورد نظر خود را مشخص نکرده باشید، فینگ از نسخه‌ی پیش فرض 1.60 برای ساخت و استقرار برنامه‌ی rust شما استفاده خواهد کرد.

روند ساخت یک برنامه Rust

برای ساخت و راه‌اندازی برنامه‌ی rust ابتدا فینگ وابستگی‌‌های برنامه را نصب کرده و سپس مراحل build برنامه را آغاز می‌کند و با توجه به دستور اجرایی که در برنامه مشخص شده است، یک برنامه rust را اجرا می‌کند.

نصب کتابخانه‌ها

برای اینکه کتابخانه‌‌های برنامه rust به درستی نصب شوند، باید فایلی با نام Cargo.toml در ریشه اصلی پروژه وجود داشته باشد. فینگ با مراجعه به آن فایل، با دستور cargo fetch اقدام به نصب کتابخانه‌های مدنظر می‌کند.

کامپایل برنامه

برنامه‌هایی که به عنوان پلتفرم rust شناخته می‌شوند، قبل از رسیدن به مرحله‌ی اجرا نیاز به build شدن دارند. برای این منظور، فینگ از دستور cargo build --release برای بیلد کردن برنامه rust شما استفاده می‌کند.

دستور اجرای برنامه

فینگ برای اجرای صحیح برنامه، از فایلی که در خروجی دستور بیلد دریافت شده است استفاده کرده و آن را به عنوان دستور اجرای برنامه rust در نظر می‌گیرد.