برنامه‌های python
برنامه‌های python

اجرای پروژه‌های Python در فینگ

در این سند نحوه‌ی عملکرد کلی فینگ در رابطه با شناسایی و اجرای برنامه‌های Python را توضیح می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی استقرار برنامه پایتون، به بخش اجرای برنامه Python مراجعه نمایید.

اگر فهرست اصلی برنامه‌ی شما شامل فایل requirements.txt باشد، فینگ بطور خودکار آن را به عنوان یک برنامه پایتون شناسایی می‌کند.

هنگامی که در فینگ یک برنامه مستقر به عنوان یک برنامه پایتون شناسایی شود، این را در خروجی ساخت مشاهده خواهید کرد:

$ fing up
...
---> platform: python

نسخه‌هایی که پشتیبانی می‌شوند

در حال حاضر فینگ از نسخه‌های 3.8، 3.9، 3.10 و همچنین از نسخه‌ی 2.7 پشتیبانی می‌کند.

با توجه به اعلام پایان کار python-2 از سوی تیم توسعه دهنده‌ی آن، توصیه می‌شود برای جلوگیری از باگ‌های امنیتی احتمالی در برنامه‌‌های خود، پروژه‌‌های خود را به python-3 منتقل نمایید.

تعیین نسخه‌ی Python در فینگ

برای اینکه برنامه شما بتواند build شده و با موفقیت بر روی سکوی ابری فینگ مستقر شود، باید نسخه‌ی آن را مشخص نمایید. برای این منظور می‌توانید از روش زیر اقدام کنید:

استفاده از فایل fing.yaml

برای تعیین نسخه‌ی python برنامه‌تان می‌توانید از فایل fing.yaml استفاده نمایید. به اینصورت که در فایل مورد نظر عنوان build را وارد کرده و نسخه‌ی آن را مشخص کنید:

# fing.yaml
...
build:
python_version: "3.8"

با استفاده از این روش، فینگ مراحل استقرار برنامه شما را با این نسخه‌ی تعیین شده از python آغاز خواهد کرد.

استفاده از نسخه‌ی پیش‌فرض

اگر نسخه‌ی مورد نظر خود را مشخص نکرده باشید، فینگ از نسخه‌ی پیش فرض python 3.8 برای ساخت و استقرار برنامه‌ی شما استفاده خواهد کرد.

روند ساخت یک برنامه python

برای ساخت و راه‌اندازی برنامه‌ی python ابتدا فینگ وابستگی‌‌های برنامه را نصب کرده و سپس مراحل build برنامه را آغاز می‌کند و با توجه به دستور اجرایی که در برنامه مشخص شده است، یک برنامه پایتون را اجرا می‌کند.

نصب کتابخانه‌ها

برای اینکه کتابخانه‌‌های برنامه پایتون به درستی نصب شوند، باید فایلی با نام requirements.txt در ریشه اصلی پروژه وجود داشته باشد. فینگ با مراجعه به آن فایل اقدام به نصب کتابخانه‌های مدنظر می‌کند.

دستور اجرای برنامه

برای اجرای موفق برنامه‌ی پایتون باید دستور اجرای آن مشخص شده باشد. برای این منظور فینگ به روش زیر اقدام به اجرای برنامه خواهد کرد:

با استفاده از Procfile

در ریشه اصلی پروژه خود فایلی با نام Procfile ایجاد کنید و دستورات برنامه‌ی خود را داخل آن قرار دهید. فینگ بر اساس همان دستور برنامه شما را جهت استقرار آماده سازی می‌کند. برای اطلاع از نحوه‌ی عملکرد آن به صفحه‌ی Procfile مراجعه نمایید.

web: python3 main.py