برنامه‌های Php
برنامه‌های Php

اجرای پروژه‌های PHP در فینگ

این سند رفتار کلی فینگ را در رابطه با شناسایی و اجرای برنامه‌های php توضیح می دهد. برای آگاهی بیشتر در مورد نحوه‌ی استقرار یک برنامه، به بخش اجرای برنامه PHP مراجعه کنید.

فینگ استقرار و مقیاس‌پذیری برنامه‌‌های php را آسان می‌کند.

سرور فینگ زمانی یک برنامه را به عنوان برنامه‌ی php در نظر می‌گیرد که در ریشه اصلی آن فایل composer.json وجود داشته باشد. در این صورت یعنی پروژه شما از یکی از فریمورک‌های پی‌اچ‌پی استفاده می‌کند. و اگر در ریشه برنامه فایل index.php باشد، فینگ آن را به عنوان یک برنامه‌ی php معمولی در نظر می‌گیرد.

هنگامی که یک برنامه‌ی استقرار یافته در فینگ به عنوان برنامه php شناسایی می‌شود، خروجی زیر را مشاهده خواهید کرد:

$ fing up
...
---> platform: php

نسخه‌هایی که پشتیبانی می‌شوند

فینگ نسخه‌های مختلفی از ابزار php را در اختیار قرار می‌دهد. نسخه‌هایی که فینگ در حال حاضر پشتیبانی می‌کند: 7.2، 7.3، 7.4، 8.0، 8.1 می‌باشند.

نسخه php 7.4 در حالت تعمیر و نگهداری امنیتی می‌باشد و در پایان سال 2022 به طور کامل به پایان می رسد. و فقط تعمیرات امنیتی حیاتی توسط گروه php برای این سری نسخه‌ها ارائه می شود. توصیه می‌شود برنامه‌های php 7 خود را به نسخه php 8 ارتقاء دهید. برای اطلاعات بیشتر در مورد جدول زمانی پشتیبانی از نسخه های php، به صفحه نسخه‌های پشتیبانی شده در وب سایت رسمی php مراجعه کنید.

تعیین نسخه‌ی PHP

برای اینکه برنامه php شما بتواند build شده و با موفقیت بر روی سکوی ابری فینگ مستقر شود، باید نسخه‌ی آن را مشخص نمایید. برای این منظور می‌توانید به یکی از روش‌های زیر اقدام کنید:

استفاده از فایل fing.yaml

می‌توانید از فایل fing.yaml در ریشه پروژه‌تان، برای تعیین نسخه‌ی php استفاده کنید. به اینصورت که در فایل مورد نظر عنوان build را وارد کرده و نسخه‌ی آن را مشخص کنید:

# fing.yaml
...
build:
php_version: "7.4"

با استفاده از این روش، فینگ مراحل استقرار برنامه شما را با این نسخه‌ی تعیین شده از php آغاز خواهد کرد.

با استفاده از فایل composer.json

می‌توانید فایل composer.json را باز کرده و نسخه برنامه php خود را مشخص کنید. فینگ بر اساس نسخه‌ی مشخص شده، مراحل استقرار برنامه پی‌اچ‌پی را آغاز می‌کند.

// composer.json
...
"require": {
"php": "7.4"
}

استفاده از نسخه‌ی پیش‌فرض

اگر نسخه‌ی مورد نظر خود را مشخص نکرده باشید، فینگ از نسخه‌ی پیش فرض php 7.4 برای ساخت و استقرار برنامه‌ی شما استفاده خواهد کرد.

روند ساخت یک برنامه PHP

برای ساخت و راه‌اندازی برنامه‌ی php، ابتدا فینگ کتابخانه‌های برنامه را نصب و سپس مراحل build برنامه را آغاز کرده و با توجه به دستور اجرایی که در برنامه مشخص شده است، یک برنامه پی‌اچ‌پی را اجرا می‌کند.

نصب کتابخانه‌ها

برای نصب کتابخانه‌های برنامه php, حتما باید در ریشه اصلی پروژه خود، فایل composer.lock وجود داشته باشد.فینگ به طور پیش فرض همه وابستگی‌هایی که در فایل composer.json تحت عنوان require-dev می‌باشند را نصب خواهد کرد.

  • فینگ به طور پیش فرض extension های زیر را برای برنامه‌‌های php نصب می‌کند:

bcmath bz2 gd exif pcntl mysqli pdo_mysql pdo_pgsql mongodb pgsql soap redis zip

  • اگر قصد دارید اکستنشن‌های دیگری برای برنامه‌ی خود نصب کنید، کافیست در ریشه اصلی پروژه‌ی خود فایلی را با نام php-extensions.txt ایجاد کرده و اکستنشن‌های مد نظر خود را به شکل زیر وارد کنید:
// php-extensions.txt
brotli
bzip2

دقت داشته باشید که هر اکستنشن در یک خط جداگانه باشد.

  • همچنین می‌توانید برای برنامه‌ی خود، ماژول‌های آپاچی را نصب کنید. برای این منظور در ریشه اصلی پروژه خود فایلی با نام apache-modules.txt ایجاد کرده و ماژول‌های مد نظر خود را در آن قرار دهید:
// apache-modules.txt
mod_ssl
mod_rewrite

دستور اجرای برنامه

به طور معمول می‌توان برای اجرا و ارائه‌ی برنامه‌های php، از وب سرورهایی مانند Apache و Nginx استفاده کرد. که این امکان را می‌دهد تا اسکریپت‌های php را در مرورگر خود اجرا کنیم.

  • فینگ به طور پیش فرض برنامه‌‌های php را با Apache اجرا می‌کند.